Türk Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Balkanlar
Buradasınız: Anasayfa / Blog
24 Kasım 2021, Çarşamba
Türk Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Balkanlar
Ülkemizde son dönemlerde balkanlarda yatırım artış göstermektedir. Son 5 yıldır ciddi Türk yatırımları balkanlarda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Makedonya, Kosova, Romanya, Sırbistan, Arnavutluk ve Kosova gibi ülkelerde Türk yatırımcılar ciddi...
Türk Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Balkanlar

Türk Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Balkanlar

Ülkemizde son dönemlerde balkanlarda yatırım artış göstermektedir. Son 5 yıldır ciddi Türk yatırımları balkanlarda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Makedonya, Kosova, Romanya, Sırbistan, Arnavutluk ve Kosova gibi ülkelerde Türk yatırımcılar ciddi varlık göstermektedir.

2018 yılından bu yana ciddi artış sağlayan balkanlarda Türk yatırımcıları 15 farklı şirketi de satın alarak balkan piyasasında Türklerin varlığı artış göstermektedir. Yatırımcıların Avrupa’dan ziyade balkanlara kaymasının temel sebebi ise büyümekte olan bir Pazar ağır olarak görülmesidir. Ülkemiz yatırımlarının risk algılarının da yüksek olması Türk yatırımlarını yakın bölgemiz olan balkanlara yöneltmektedir.

Neden Balkanlar?

Türk yatırımcılarının balkan ülkelerini tercih etmesinin genel sebebi olarak ilk olarak Avrupa pazarına ve batı Avrupa pazarına yakın olması yer almaktadır. Balkan yatırımları batı Avrupa pazarını da daha ulaşılabilir kılmaktadır. Birçok yabancı ülkenin Türkiye’de yatırım yapmasının temel sebebi de orta doğu ülkelerine yakın olması düşünüldüğünde oldukça mantıklı bir gerekçedir.

Ayrıca balkan ülkelerinde ucuz iş gücü bulunmaktadır. Avrupa ülkelerine nazaran balkanlarda refah seviyesi daha düşük olup ucuz iş gücüne ulaşmak kolaydır. Türkiye’de de yurt dışı yatırımlarının yapılmasının temel sebeplerinden biri de bu durumdur. Avrupa Türkiye’yi Türkler balkanlarda ucuz iş gücüne erişmektedir. Balkanlar ayrıca yatırım yapan yatırımcılar için ucuz arsa imkanları sunmaktadır. Ucuz arsalar ile firmanın güçlendirilmesi sağlanırken aynı zamanda büyümesi de sağlanmaktadır. Bu coğrafyada Müslüman kesimin ve Türklerin fazla bulunması balkanlarda Türk yatırımları için uygun koşulları oluşturmaktadır.

Balkanlarda Yatırım Yapmak

Büyük sermayeli yatırımlar en fazla Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’da yapılmaktadır. Üretim tesisi kurma amacıyla yapılan yatırımlarda bölgesel avantajlarında da olması birçok Türk yatırımcıyı balkanlara çekmiştir.

Balkanlarda düşük sermayeli yatırımlar için ise stoksuz e-ticaret en fazla tercih edilen yatırım yöntemlerinden biridir. Yerli üreticileri bularak web sitesi üzerinden ürün satışı kısa sürede ciddi kazançlar sağlamaktadır. Stoksuz e-ticaret tüketici ile üretici arasında aracı kişidir. Tüketici siparişi verir ve aracı üreticiden ürünü kargo yapmasını ister. Ayrıca el yapımı ürünlerin işçilik ücretleri ülkemize göre balkanlarda çok daha ucuzdur. Balkanlarda yatırım yapmak istiyorsanız profesyonel yatırım danışmanlığı hizmeti alarak en iyi yatırımı yaparak yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Türk Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Balkanlar
Neden Balkanlar?
balkanlarda yatırım
balkanlarda Türk yatırımları
Balkanlarda Yatırım Yapmak
Daha Fazlası İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz