Yurtdışı Üniversite Eğitimi
Buradasınız: Anasayfa / Yurtdışı Üniversite Eğitimi
Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Neden Yurtdışında Eğitim ?

Yurtdışında eğitim almanın bireylerin kişisel gelişimi, vizyon gelişimi, genel kültür ve dil beceriler gelişimi gibi hayat boyu karşınıza çıkacak olan, ancak aldığımız eğitim sürelerde en az üzerinde durulan yönlerinizin gelişmesinde çok ciddi etkisi bulunmaktadır. Bu sonucu kendi öz gelişim muhasabenizi yaparakta ulaşabilirsiniz. Örneğin hepimiz hayaatımızda en az bir defa “xxxx yere gittim adamlar bu işi şöyle yapıyor ya da adamlar işin kolayını bulmuş ya da bu yaptığımız geleneksel işin asıl merkezi burasıymış” gibi gördüğü sonuçlar ile mevcut durumu kıyaslayarak sonuçlar, değerlendirmeler ya da faaliyetlerde bulunmuşuzdur. İşte yurt dışı tecrübesi de bunun 2 – 3 kat üstü bir seviyede değerlendirilebilir. Çünkü gideceğiniz yerde sadece bulunduğunuz ülkeden arkadaşlar edinmiyorsunuz, bunun yanı sıra farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen insanları, kültürleri, yaşam tarz ve standartlarını tanıyorsunuz. Daha modern ülkelerden gelen kişilerden de – daha az gelişmiş ülkelerden gelenlerden de alacağınız bilgiler ile daha önce hayatınızda hiç fark etmediğiniz değerlerinizi keşfedecek, kendinize ve geleceğinize olan bakışınız değişecek. Bunların yanı sıra önünüzde yaşayacak olduğunuz hayatınızda ister ticari uğraşlar içerisinde olun, ister farklı alanlarda bir kariyer yapın; uğraşınız her ne olursa olsun hayat boyu bir telefon ile ulaşabileceğiniz, dünyanın farklı yerlerinde bağlantılar oluşturacaksınız. Yurtdışında eğitim aileler tarafından sadece dil öğrensin ya da Türkiye’de bir üniversiteye yerleşme şansı olmayan öğrencilere “gitsin bir diploma getirsin” diye basitlere indirgenerek değerlendiriliyor ve öğrenci giderken sadece bu iki noktaya odaklı gidiyor. Bu psikolojiden çıkıp gerçekten neler öğrenebileceğini farketmesi, nasıl bir imkân atmosferinde olduğu bazen bir bazen üç yıl bazen de daha fazla zaman alabiliyor. Bu yüzden eğer yutdışında eğitim alacaksanız bunu birşeylere şartlayarak değil, en fazla neler kazanabilirm düşüncesi ile, öz gelişim algılarınızı tamamen açarak bu yola adım atmanız sizleri kısa sürede birçok değere sahip olmanızı sağlayacak yegane düşünce olacaktır.

Yurtdışına Çıkma Korkuları Ve Çözümleri

Birçoğumuz kulaktan duyma bilgiler ile ya da edindiğimiz yanlış bilgiler ile “yurtdışını” Dünya’dan ayrı bir parça olarak, yaşam şartlarının çok zor olduğu ya da tam tersi olarak yaşam koşullarının çok üst seviye olduğu için bizlere tepeden bakacaklarını, ya da farklı bir gezegen gibi insanların gerek dil öğrenimde gerekse farklı konuladar sizlere anlayış göstermeyeceğini ve hatta dalga geçebileceklerini düşünerek ön yargılı düşüncelerden dolayı belkide gelecekte yaşayacağımız güzelliklerin önüne set çekiyoruz. Ancak kıymetli arkadaşlar yurtdışı düşündüğünüz gibi zorluklarla dolu bir yer değil, aksine fırsatlarla dolu bir saha. Ve emin olun ilk çıkan siz değilsiniz, olmayacaksınız. Yurtdışından gelerek sizlere farklı negatiflikler ile kendisini çn plana çıkarmaya çalışan arkadaşınız, akrabanız her kim ise onu dinleyerek geleceğiniz için atacağınız adımlardan kendinizi mahrum etmeyin. Bu demek değil ki ülkenizi bırakın gidin; ancak edineceğiniz birikim ile ülkenize döndüğünüzde olaylara bakışınız, değerlendirmeniz, algılayışınız tamamen değişecek. O yüzden eğitim için aday bireyseniz kendiniz için, ebeveyn iseniz çöcuğunuz için eğitim süresinin en az bir bölümünü yurt dışında sağlamayı kesinlikle ama kesinlikle ihmal etmeyin.

Finansal Çözümler

Yurtdışına çıkacak öğrencilerin ya da velilerin güvenlikten sonra ikinci korkuları finansal zorlukları nasıl çözeceği sorusu oluyor. Malumlarınız günümüzde artık online olarak o kadar çok iş imkânları var ki, bırakın bir öğrencinin kendini idame etmesi artık globalde birçok aile geçimini böyle sağlıyor. Öğreneceğiniz yabancı dil ve birikim ile artık sınırları çok fazla aşmış, online kazancınız ile çok rahat bir gelir zinciri kurmuş olacaksınız. Aynı zamanda edineceğiniz tecrübe sizleri eğitiminiz sonrası hayata da hazırlamış olacak.

Eğitim İçin İdeal Ülkeler Neresi ?

Bu sorunun cevabı tamamen ne istediğinize ya da imkanlarınızı bilen birisi olarak, sizlerde saklı ancak 14 yıldır Balkanlarda okuyan, çalışan, yaşayan birisi olarak sizlere Balkan ülkelerinden biraz bahsediyor olacağım.  Balkan ülkelerinde eğitim şartları ve ortamları genel olarak aynı ancak statülerde bazı değişikliklere rastlanmaktadır. Bunun için aktif olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkeler olan Makedonya ve Arnavutluk’tan bahsedecek olur isek;

Kuzey Makedonya’da Üniversite Eğitimi

Kuzey Makedonya’da üniversite eğitimi Türkiye’de oladuğu lisans eğitimi dört yıl, yüksek lisans eğitimi iki yıl şeklindedir. Ancak bazı istisnâi bölümler var ki bunlar; tıp, hukuk, mimarlık gibi, bunlar 3+2 şeklinde beş yıllık bölümlerdir. Eğitim sürelerine ek olarak bir de okuyacağınız eğitim dili için öncesinde bir yıllık hazırlık eğitimi alma durumunuz var. Örneğin ingilizce dilde bir üniversite okuyacaksanız ve ingilizceniz var ise, yapılacak seviye tespit sınavından yeterli puanı almanız durumunda üniversite eğitimine başlayabilirsiniz. Ancak Makedonca dilince eğitim alacaksanız, öncesinde Makedonca’yı öğrenmeniz, akabinde üniversiteye başlamanız gerekmektedir.

Arnavutluk’ta Üniversite Eğitimi

Arnavutluk’ta üniversite eğitimi diğer ülkelerden biraz daha farklı sistemler altında toplanmıştır. Yukarıda belirtilen istisnai bölümler haricinde üniversite eğitimi üç yıldır. İngilizce ya da Arnavutça dilinde eğitim verilir. Eğer ingilizce dilde eğitim verilecek ise Aptis, TOEFL gibi uluslar arası geçerliliği olan bir sınavdan en az B2 seviyesinde sertifika alınması gerekir, eğer Arnavutça dilinde eğitim alınacak ise yine Arnavutluk Devlet Üniversitesi, Dil fakültesinde yapılacak olan Arnavutça Dil Bilgisi sınavından en az B2 seviyesinde yeterlilik belgesi alınması gerekir. Üniversitelerde genel olarak hazırlık eğitimi bulunmadığı için gelen öğrenciler ilk önce özel kurslarda dil eğitimini tamamlar, akabinde belirtilen sınavlardan birisinden gerekli sertifikayı alarak üniversite kayıtlarını yaparlar. Ancak en sık yaşamam bir sıkıntı bu gerek devlet üniversitelerinde gerekse özel üniversitelerde “yabancı öğrenci kontenjan sıkıntısı” oluyor. Bunu da aldığımız kontenjanlar ile, öğrencinin hazırlık esnasında okuyacağı üniversiteyi seçmesi ile, erken kayıt yaparak çözüyoruz.

Arnavutluk’ta üç tür üniversite eğitimi mevcut. Bunlar;

 • Akademi: Sadece bir fakülteden oluşan üniversitelere verilen isimdir. Eğitim süresi üç yıldır, diğer üniversiteletden farklı olarak diplomada akademi üniversite yazar.
 • Kolej : Sadece iki fakülteden oluşan üniversitelere verilen isimdir. Eğitim süresi üç yıldır, diğer üniversiteletden farklı olarak diplomada kolej üniversite yazar.
 • Üniversite : Üç veya daha fazla fakülteden oluşan üniversitelere verilen isimdir. Eğitim süresi üç yıldır, diğer üniversiteletden farklı olarak diplomada üniversite yazar.
 • Profesyonel Okullar : Türkiye’de bulunan meslek lisesi ve ön lisans eğitimi arasında bir statüye sahiptir. Eğitim yılı iki yıldır ve diplomada eğitim aldığı mesleğin ismi ile birlikte profesyonel okul yazılır. Çoğunlukla üniversite eğitimi düşünmeyen, hemen hayata atılmak isteyen ve belli bir alanda kendini geliştirmek isteyen öğrenci adayları tarafından tercih edilir.

Yaşam Koşulları ve Sosyal Seçenekler

Balkanlar tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan, belkide en fazla kültürel farklılıkların bir arada yaşandığı, tarihin en önemli olayları na şahitlik eden ve tarhi değiştiren birinci ve ikinci dünya savaşı gibi büyük adımların başlangıç noktası olan bir bölgedir. Bu kadar çok olaya ev sahipliği eden Balkan ülkelerinde eğitim almanın yanı sıra tarihte atalarımızın bıraktığı kültürel değerlerin, yapıların ve disiplinin hâlâ belirgin bir şekilde var olduğunu görmeniz mümkün. Bu yüzden burada bulunacağınız yaşam süreniz boyunca sizleri bekleyen öz kültürel değerleriniz ve konumu sayesinde özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaklar için eşsiz bir seçenek olarak değerlendirebilir. Ülkelerin kendi paralarını kullanmalarına rağmen yapacağınız harcama ve planlamaları kullanımı yaygın olan EURO üzerinden değerlendirmeniz yerinde bir planlama olacaktır. Ancak kira, mutfak, sosyal aktiviteler gibi temel giderler için bir öğrencinin aylık gideri yaşam tarzına da bağlı olarak 350 – 500 Euro arasında değişiklik gösterir. Bu ortalamayı aşağıda tutmak ya da yukarı çıkarmak tamamen sizlerin planlamasına kalmıştır.

Neden Balkan Ülkelerinde Eğitim Görmeliyim Diyecek Olursanız

 • Ülkelerin konumu ve Türkiye ulaşmada ki kolaylık
 • Tüm balkan ülkeleri arasındaki yakınlık ve ulaşım kolaylığı
 • Diplomaların Avrupa ülkelerinde hızlı kabulü
 • Finansal olarak diğer ülkelerde sadece eğitim için vereceğiniz miktar ile Balkanlar’da yılı tamamlayabilirsiniz
 • Aynı anda birden çok dil ve kültür öğrenebilirsiniz
 • Tarihi ve turizmde önemli yeri olan doğal güzellikleri gibi başlıca sıralayabiliriz

Denklik Durumu ve Şartları

Seçeceğiniz ya da okuyacağınız üniversite hangisi olur ise olsun normal sürede, normal şartlarda bitirerek YÖK’e denklik başvurusunda bulunabilir ve kısa sürede denkiğinizi alabilirsiniz. Hazırlık süresinde seçeceğiniz üniversitelerin Türkiye tarafından tanınan ve denklik konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir üniversite olamsına özen gösteriyor, sizleri mağdur etmeyecek şekilde yönlendirmeler sağlııyoruz.

Kayıt Şartları ve Gereklilikler

Yukarıda detaylandırılan süreçler ve evraklar haricinde normal bir üniversite kayıt belgeleri harici ekstra bir belge ya da evrak talebi yapılmamaktadır. Ancak YÖK yurtdışında okuyup denklik akabinde denklik almak isteyen öğrenciler için, üniversite giriş sınavından en az barajı geçecek puan almış ve yurtdışına okumaya gitmiş olmasını istemektedir (üniversiteler bunu sormuyor sadece YÖK).

Biz Sürecin Neresindeyiz?

 • Ülkeye gelişiniz için tüm resmi evrak ve işlemleri sağlıyoruz
 • Gerekli tüm resmi süreçleri takip ediyor, tamamlıyoruz
 • Vize, oturma izni işlemlerinizi tamamlıyoruz
 • Eğitim alacağınız üniversite dili için kurslarımızda bir yıllık kaliteli dil eğitimi veiyoruz
 • Vize almanız için gerekli eğitim davetiyesini sağlıyoruz
 • İkinci yılda okumyı seçeceğiniz bölümde bölümün bulunduğu üniversiteleri sizlere tanıtıyor, seçtiğiniz üniversitede sizin çin kontenjan alıyoruz
 • Eğitim süresince karşılaşacağınız sıkıntılarda sizlere destek sağlıyoruz
 • Konaklama gibi temel ihtiyaçlarınızda sizleri güvenebileceğiniz noktalara yönlendiriyoruz
 • Hepsini tek paket olarak sizlere sunuyoruz
 • Vize garantisi, kontenjan garansi ve daha birçok avantajlar ile tüm bu servisler için talep ettiğimiz yıllık ücret 2.750 Eurodur
Daha Fazlası İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz